Email: styrelsen@s.kth.se

Lava

Lava är Samhällsbyggnadssektionens arbetsmarknadsdag och äger rum den andra torsdagen i februari varje år. Då samlas omkring 100 företag och organisationer vilket gör Lava till Sveriges i särklass största arbetsmarknadsdag för en enskild sektion.

Lava ger studenter möjlighet att komma i kontakt med företag inom bygg-, arkitekt-, fastighets- och finansbranschen och samlar entreprenörer, fastighetsbolag, konsultföretag samt representanter från statliga och kommunala bolag. Både internationellt ledande och mindre lokala företag bjuds in. Mässans fokus är att skapa ett forum för kontakt mellan framtida arbetsgivare och studenter.

Lava drivs helt ideellt av studenter på Samhällsbyggnadssektionen. Över 150 studenter är engagerade i Lava och hjälps tillsammans åt för att få Lava att fungera och flyta på före och under dagen. Lava är en fantastisk möjlighet att engagera sig i sektionen och ha roligt tillsammans med studenter från olika årskurser och inriktningar samtidigt som du får möjligheter till nya företagskontakter.

Vill du veta mer om vilken roll just du kan ha i Lava 2020? Besök vår hemsida; www.lavakth.se

Projektgruppen för LAVA 2020 är:

Projektledare – Elina Myhr – projektledare@lavakth.se – 076 250 96 00

Ekonomi – Astrid Lindblom – ekonomi@lavakth.se – 070 765 69 91

Logistik – Erik Gustafsson – logistik@lavakth.se – 070 990 20 61

Event – Emmy Gustafson – event@lavakth.se – 073 543 50 27

Företag – Disa Lindbohm – foretag@lavakth.se – 076 276 13 87

Personal – Ruben Modig – personal@lavakth.se  – 070 689 71 45

Marknadsföring – Beatrice Ribbefjord – marknadsforing@lavakth.se – 073 917 26 60

Spons – Elin Lindgren – spons@lavakth.se, 073 391 21 10