Studienämnden

Studienämnden är ett av de viktigaste sektionsorganen, vars uppgift är att bevaka och svara för medlemmarnas intressen i studieorienterade frågor. Studienämnden består av studienämndsordförande (SNO), programansvarig student (PAS) för respektive program samt årskursrepresentanter (ÅKE) för årskurserna/inriktningarna på de olika programmen. Det är dessa engagerade människor som arbetar för att hålla en så hög kvalitet som möjligt på utbildningarna (S, FoF och FUmFF).

Om man är intresserad av att gå med i studienämnden eller bara vill veta mer så kan man kontakta SNO: Linnéa Holmsten på mail sno@s-sektionen.se

Instagram:@studienamndens

ÅKE Namn Email
          
S1 Martin Dugandizic martindu@kth.se
S1 Klara Dolk kdolk@kth.se
          
FOF1 Alexandra Roseen aroseen@kth.se
FOF1 Vitoria Edholm vedh@kth.se
          
FUMFF1 VAKANT
          
S2 Love Alsenius alsenius@kth.se
S2 Vincent Vejby vvejby@kth.se
S2 Julia Herbe jherbe@kth.se
S2 Lucas Shilén lsihlen@kth.se
S2 Alice Gardby agardby@kth.se
S2 Maja Karlsson Wickman majakw@kth.se
          
FOF2 Josefine Henriksson joshenr@kth.se
FOF2 Anton Mijac amijac@kth.se
FOF2 Filip Wiklund filipwik@kth.se
          
FUMFF2 Elin Pukite pukite@kth.se
FUMFF2 Gabriel Bonnevier gbon@kth.se
FUMFF2 Märta Widerberg Nord martawn@kth.se
FUMFF2 Lisa Karlsson Wickman lisakw@kth.se
          
S3 FEFJ Emelie Landström elands@kth.se
S3 FEFJ Nicklaes Malmsten nicklaes@kth.se
S3 STP Carl Vilhelm Boström cvbo@kth.se
S3 MHI VAKANT
S3 BBP Judi Ismaeel judi@kth.se
S3 BBP Julia Jiang juliajia@kth.se
S3 GIT Milton Larsson miltonl@kth.se
          
FOF3 Julia Johansson juliaij@kth.se
FOF3 Linn Ulvåknippa linnul@kth.se
          
FUMFF3 Tova Nyander tovans@kth.se
FUMFF3 Emelie Jonasson ejona@kth.se
          
TFOBM1 VAKANT
          
TFOBM2 VAKANT
          
TCAEM1 Moa Nolinder moanol@kth.se
TCAEM1 Donya Dam donyad@kth.se
TCAEM1 Maja Gustavsson majagu@kth.se
          
TCAEM2  Meriam Basilious meriamb@kth.se
          
THSSM1 Sara Elfström saraelf@kth.se
          
THSSM2 VAKANT
          
TMHIM1 Gerd Waldheim waldheim@kth.se
TMHIM1 Emma van Heek emmavh@kth.se
          
TMHIM2 VAKANT
          
TTGTM1 David Micallef davidmic@kth.se
          
TTGTM2 VACANT
         

 

Övrigt Namn Email
SNO Linnea Holmsten sno@s-sektionen.se
Vice SNO VAKANT
PAS S Judi Ismaeel pas.s@s-sektionen.se
PAS FOF Linn Ulvåknippa pas.fof@s-sektionen.se
PAS FUMFF VAKANT

 

Inriktningar
Fastighetsekonomi och fastighetsjuridik (FEFJ)
Stads och trafikplanering (STP)
Miljöteknik och hållbar infrastruktur (MHI)
Bygg och byggprojektledning (BBP)
Geografisk IT (GIT)

 

Master
Fastigheter och byggande (TFOBM)
Husbyggnads- och anläggningsteknik (TCAEM)
Hållbar samhällsplanering och stadsutformning (THSSM)
Miljöteknik och hållbar infrastruktur (TMHIM)
Transport och geoinformatik (TTGTM)